Międzynarodowy Dzień Lekarza

Mało kto o tym wie, ale w Polsce 1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lekarza 🙂 Może nie jest to święto dorównujące wadze i popularności Dnia Matki czy Dnia Nauczyciela, ale każdy pretekst do świętowania jest dobry 🙂

Mimo, że „nasz” dzień ma w nazwie „międzynarodowy” to tak naprawdę lekarze w różnych częściach świata świętują go w różne dni! I tak na przykład:

w Wietnamie obchodzony jest 27 lutego

w Nepalu 4 marca

w USA 30 marca

w Indiach 1 lipca

w Iranie w dzień urodzin Avicenny – 23 sierpnia

w Australii 28 września

w Brazylii 18 października

na Kubie 3 grudnia

Mimo wszelkiej rozbieżności święto zostało zapoczątkowane właśnie 30 marca w Stanach Zjednoczonych i teoretycznie w tym dniu powinno być obchodzone, ALE… 1 października to też moje urodziny, więc ta data bardzo mi odpowiada 😀

Oczywiście rozbieżność nie dotyczy tylko samej daty, ale też formy obchodzenia. W zależności od państwa jest to albo święto szczęśliwe np. wdzięczność pacjentów za powrót do zdrowia albo czas zadumy kiedy to lekarze udają się na groby swoich mistrzów. Oczywiście nie ma nakazu jak powinno się obchodzić ten dzień, każdy może go obchodzić na swój sposób.

Symbolem święta jest czerwony goździk, który lekarze dostają od swoich pacjentów lub który składają na grobie swojego mistrza.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s