Problem – lek. czy lek. med.?

Dzisiaj krótki wpis o najnowszym problemie męczących młodych absolwentów kierunków lekarskich 🙂 wiadomo – koniec studiów, trzeba napisać o tym na FB i podpisać się „lek./lek.med Jan Kowalski” (takie czasy), jednak pod większością wpisów pojawiają się komentarze o tym jaka forma jest poprawna. W sumie niby pierdoła, ale większość tak naprawdę nie zna poprawnej formy i dodatkowo mylą ich inne tytuły zawodowe tj. „lek.dent.” czy „lek.wet.”. Jest problem, dotyczy medycyny, więc spieszę z wyjaśnieniem 🙂

Udało mi się znaleźć takie pytanie zadane na stronie Słownika Języka Polskiego PWN i odpowiedź była następująca:

Skrót lek. med., oznaczający lekarza medycyny, stosowany jest w dalszym ciągu. Na przykład na pieczątkach. Człon med. pominięty może być wtedy, gdy nie zachodzi możliwość pomylenia lekarza medycyny z lekarzem weterynarii.

Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski
Niby wszystko w porządku, wypowiedziała się Pani Profesor z Uniwersytetu Warszawskiego, jednak jej odpowiedź troszkę mija się z prawdą i już spieszę z wyjaśnieniem dlaczego. Zgodnie polskimi przepisami istnieją jedynie trzy tytuły zawodowe, w których występuje słowo „lekarz”, są to:
  • lekarz
  • lekarz dentysta (ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 136, poz. 857 ze zm.)
  • lekarz weterynarii (ustawa z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 767 ze zm.).

Tytuł „lekarza medycyny” nie występuje w obrocie prawnym, gdyż nie może zostać zgodnie z przepisami nadany. Stosownie do § 4 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu (Dz. U. Nr 196, poz. 1167) absolwentom jednolitych studiów magisterskich nadaje się tytuły zawodowe: lekarza – „po uzyskaniu efektów kształcenia określonych dla jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim” lub lekarza dentysty – „po uzyskaniu efektów kształcenia określonych dla jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym”.

Czyli według prawa jedyną poprawną formą jest „lek.” 🙂 Kto pomylił się i napisał tą drugą formę może śmiało ją poprawić 🙂 będąc we wtorek w przychodni spojrzałem na tablicę przyjmujących lekarzy i u każdego przed imieniem i nazwiskiem był dopisany tytuł „lek.med.”, czyli nawet w placówkach ochrony zdrowia nie do końca jest to dla nich jasne i Wasz błąd można śmiało wybaczyć 😉

Do następnego 🙂

Jedna uwaga do wpisu “Problem – lek. czy lek. med.?

  1. Pingback: Problem – lek. czy lek. med.? | Nic specjalnego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s