Dzisiaj krótki wpis o najnowszym problemie męczących młodych absolwentów kierunków lekarskich 🙂 wiadomo – koniec studiów, trzeba napisać o tym na FB i podpisać się „lek./lek.med Jan Kowalski” (takie czasy), jednak pod większością wpisów pojawiają się komentarze o tym jaka forma jest poprawna. W sumie niby pierdoła, ale większość tak naprawdę nie zna poprawnej formy i dodatkowo mylą ich inne tytuły zawodowe tj. „lek.dent.” czy „lek.wet.”. Jest problem, dotyczy medycyny, więc spieszę z wyjaśnieniem 🙂
Udało mi się znaleźć takie pytanie zadane na stronie Słownika Języka Polskiego PWN i odpowiedź była następująca:
Skrót lek. med., oznaczający lekarza medycyny, stosowany jest w dalszym ciągu. Na przykład na pieczątkach. Człon med. pominięty może być wtedy, gdy nie zachodzi możliwość pomylenia lekarza medycyny z lekarzem weterynarii.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski
- lekarz
- lekarz dentysta (ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 136, poz. 857 ze zm.)
- lekarz weterynarii (ustawa z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 767 ze zm.).
Tytuł „lekarza medycyny” nie występuje w obrocie prawnym, gdyż nie może zostać zgodnie z przepisami nadany. Stosownie do § 4 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu (Dz. U. Nr 196, poz. 1167) absolwentom jednolitych studiów magisterskich nadaje się tytuły zawodowe: lekarza – „po uzyskaniu efektów kształcenia określonych dla jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim” lub lekarza dentysty – „po uzyskaniu efektów kształcenia określonych dla jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym”.
Czyli według prawa jedyną poprawną formą jest „lek.” 🙂 Kto pomylił się i napisał tą drugą formę może śmiało ją poprawić 🙂 będąc we wtorek w przychodni spojrzałem na tablicę przyjmujących lekarzy i u każdego przed imieniem i nazwiskiem był dopisany tytuł „lek.med.”, czyli nawet w placówkach ochrony zdrowia nie do końca jest to dla nich jasne i Wasz błąd można śmiało wybaczyć 😉
Do następnego 🙂
Pingback: Problem – lek. czy lek. med.? | Nic specjalnego