Czy Kaduceusz jest symbolem medycyny?

„Kaduceusz” czy rzeczywiście jest on prawdziwym symbolem sztuki lekarskiej, czy jest to może błąd? A jeśli tak to jak doszło do tego błędu? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższej notce 🙂

Czy są tu jacyś fani serialu „House M.D.”? Pamiętacie może ten plakat promujący jeden z sezonów?

house-caduceus_wallpaper

Dla części społeczeństwa, która nie interesuje się Starożytnością czy Mitologią (oczywiście nie mam nikomu tego za złe, każdy może mieć różne zainteresowania) informacja czy przekaz jest bardzo jasny. Jednak Amerykanie w swojej niewiedzy rozprzestrzeniają ten błąd na cały świat i zaszczepiają ludziom w głowach błędny obraz symbolu medycyny.

No to czym jest ten tytułowy Kaduceusz? Według mitologii jest to atrybut boskiego posłańca – Hermesa (Merkurego) –  bóg złodziei, pasterzy, patron kupców. Co do symbolizmu Kaduceusza – jest symbolem: pokoju i handlu. Brak jakiegokolwiek nawiązania do sztuki medycznej.

hermes2c

No to jeśli nie Kaduceusz to w takim razie co jest symbolem medycyny? Odpowiedź jest bardzo oczywista! Symbolem medycyny jest Laska Eskulapa (Asklepiosa). W sztuce przedstawiana jest zwykle w formie prostego kija z oplatającym go wężem – symbolizuje ciągłą samoodnowę życia, ozdrowienie, długowieczność, uzdrawianie. Jak sama nazwa wskazuje jest atrybutem boga i patrona lekarzy – Asklepiosa.

asklepios

Asklepios uchodził za syna boga Apollina i nimfy Koronis. Był mężem Epione (Kojąca ból) i ojcem Higiei, Panakei, Iaso, Ajgle, Akeso oraz lekarzy Machaona (internista) i Podalejriosa (chirurg). Został wychowany przez centaura Chirona, który nauczył go sztuki lekarskiej. Doszedł do takiej wprawy, że posiadł umiejętność wskrzeszania umarłych. Z tego względu Asklepios nazywany był Zbawicielem. Widząc to Zeus uśmiercił go, a następnie przemienił w gwiazdozbiór Wężownika.

rod-of-asclepius-vs-caduceus

Jeśli chodzi o genezę samego błędu w symbolice to wyczytałem, że całe zajście miało miejsce w USA (zaskoczenie?) na początku XX wieku, kiedy to jeden z oficerów mimo argumentów podwładnych upierał się, żeby użyć kaduceusza jako symbolu U.S. Medical Corps. i od tamtej pory symbol robi straszne zamieszanie w amerykańskiej ochronie zdrowia.

To tyle 🙂 mam nadzieję, że od teraz wszystko jest jasne 🙂

2 uwagi do wpisu “Czy Kaduceusz jest symbolem medycyny?

  1. Pingback: Nie, Kaduceusz nie jest symbolem medycyny „studenciki” | Nic specjalnego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s