Jak przetrwać studia – Pediatria

Jeden z najdłuższych bloków w ciągu całych studiów. Blok zaczyna się zajęciami z propedeutyki na III roku, trwa aż do połowy VI roku i kończy się egzaminem w sesji zimowej. Moim skromnym zdaniem jedne z gorzej zorganizowanych zajęć na studiach, dlaczego? Głównie z tego względu, że w ciągu tak długiego okresu trwania zajęć nie odwiedzamy każdego oddziału. W moim przypadku na IV roku miałem zajęcia na endokrynologii (ostatnie zajęcia w szpitalu na Marszałkowskiej – 4 tygodnie), na V 3 tygodnie na nefrologii, tydzień na gastroenterologii (zajęcia z żywienia), tydzień na chirurgii dziecięcej i na VI 3 tygodnie na pulmonologii. Podsumowując – w trakcie trwania 4 letnich zajęć nie odwiedziłem np. kardiologii czy hematologii!! Dla porównania na zajęciach z Chorób Wewnętrznych odwiedzamy każdy oddział i jakimś cudem jest to wykonalne, a przy poruszaniu tego tematu na zajęciach z Pediatrii lekarze bezradnie rozkładają ręce.

Troszkę już czasu minęło i nie za bardzo pamiętam jak konkretnie wyglądały każde zajęcia i zaliczenia. Mi osobiście jako osobie, która w ogóle nie jest zainteresowana tym tematem zajęcia minęły bardzo spokojnie, nie było jakiś asystentów, do których „lepiej nie trafić”, zaliczenia też nie były bardzo problematyczne, jedyną bolączką jak zwykle było pisanie historii choroby (IV i V rok), ale problemem było samo jej pisanie, a nie zaliczenie.

Poza tym bardzo denerwował mnie ten wewnętrzny podział na lekarzy z Działdowskiej i Marszałkowskiej i ten mały lokalny patriotyzm tych pierwszych, bo serio nie obchodzi mnie, że na Działdowskiej była super atmosfera, której w nowym szpitalu brakuje.

Ale przejdźmy do tego czego wszyscy boją się najbardziej, czyli do egzaminu 🙂 Jeśli chodzi o egzamin to u nas składał się on z dwóch części – testu i odpowiedzi ustnej. Wyjątkowo zrezygnowano z części praktycznej z tego względu, że niektóre oddziały go nie przeprowadzały, ale od przyszłego roku ma już być na stałe wpisany w plan egzaminacyjny. Jeśli chodzi o test to według mnie był bardzo łatwy, nie wiem czy to dlatego, że jestem już po egzaminie z interny, czy dają nam trochę odsapnąć na tym ostatnim roku, ale spodziewałem się czegoś na poziomie trudności testu z chorób wewnętrznych 😉 Po zdanym teście zapisywaliśmy się do asystenta (którego nasz starosta wylosował na Radzie), u którego zdawaliśmy egzamin ustny. W moim przypadku była to doc. Klukowska z hematologii. Dzień przed egzaminem okazało się, że na egzamin obowiązuje odgórnie ułożona baza, na szczęście nie tak obszerna jak ta ułożona przez prof. Chazan na internę, ale gdyby było wiadomo to wcześniej to człowiek zamiast czytać wszystko skupiłby się tylko na tym czego wymagają na liście. Nie wiem kto zawinił, starosta czy zakład organizujący egzamin, ale no trudno… Było minęło.

Teraz chyba druga najważniejsza rzecz na którą wszyscy czytający ten wpis czekają, czyli z czego się uczyć? Oczywiście literatura jest bardzo bogata. Jedni polecają dwutomowy podręcznik Kawalec, a drudzy cegłę Dobrzańskiej (czytałem z niej pulmonologię), ale ja osobiście polecam zaopatrzyć się w skrypty wydawane przez zakłady i dodatkowo uzupełnić je o udostępniane prezentacje. W połączeniu skrypty + prezentacje bez problemu zdacie egzamin z dobrym wynikiem, co bardziej ambitni i zainteresowani z dwojga złego bardziej polecam książkę Dobrzańskiej (przyda się jeszcze do LEK).

No i na koniec co bardziej zainteresowanym tematem Pediatrii polecam zapisać się na różne koła naukowe, bo nie wiem jak zapowiada się przyszłość tych zajęć, ale może się okazać, że akurat z tego działu którym interesujecie się najbardziej nie będziecie mieć zajęć na oddziale tylko 1-3 krótkie seminaria.

Mi już zostały 4 miesiące 😉

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s